პარტიული სიების წარდგენის ვადა ამოიწურა
2020 წლის 31 ოქტომბრის აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნებისათვის უმაღლეს საარჩევნო კომისიაში პარტიული სიების წარდგენის ვადა 1 ოქტომბერს, 18:00 საათზე ამოიწურა.
პარტიული სიების წარდგენის შემდეგ იწყება პარტიული სიების შემოწმების პროცესი. წარმოდგენილ დოკუმენტაციას შესაბამისი სამსახური შეამოწმებს და უსკოს თავმჯდომარეს წარუდგენს დასკვნას არაუგვიანეს 5 ოქტომბრისა. თუ პარტიული სია შეესაბამება კანონმდებლობას, უსკოს თავმჯდომარე არაუგვიანეს 6 ოქტომბრისა გაატარებს სიას რეგისტრაციაში, ხოლო ხარვეზის დადგენის შემთხევაში, საარჩევნო სუბიექტს მიეცემა კანონით დადგენილი 3-დღიანი ვადა ხარვეზის გამოსასწორებლად.
ბოლო მონაცემებით, 31 ოქტომბრის არჩევნებისთვის რეგისტრირებული 25 საარჩევნო სუბიექტიდან, პარტიული სია უსკოს თავმჯდომარეს წარუდგინა 22-მა. უმაღლეს საარჩევნო კომისიაში რეგისტრირებულ იმ პარტიებს, რომლებმაც არ წარმოადგინეს პარტიული სიები, თავმჯდომარის განკარგულებით გაუუქმდებათ რეგისტრაცია.
პარტიული სია საარჩევნო რეგისტრაციაში ტარდება უსკოს თავმჯდომარის განკარგულებით, ხოლო საარჩევნო ოლქში წარდგენილი მაჟორიტარი კანდიდატის - შესაბამისი საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის განკარგულებით.

Today, the deadline for submitting the party lists by registered political parties and election blocs has expired at 18:00.
After submitting the party lists, the process of verifying the lists begins. The relevant office will examine the submitted documentation and provide the SEC Chairperson with the report no later than October 5th. If the party list is consistent with the legislation, the SEC Chairperson will register it no later than October 6th and in case of the flaw, the electoral subject will be given the 3-day term defined by the law to fix it.
According to the most recent data, out of 25 electoral subjects registered for 31 October elections, 22 submitted its party lists to the SEC Chairperson.
Electoral subjects who did not submit their party lists will have their election registration revoked under the law.