პარტიული სიების წარდგენის წესები
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის კანონი ,,აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების შესახებ’’ დამოუკიდებლად მონაწილე პარტიებისა და საარჩევნო ბლოკებისთვის განსაზღვრავს  პარტიული სიების წარდგენის წესებს.
ყოველ პარტიასა და საარჩევნო ბლოკს უფლება აქვს, წარადგინოს თითო პარტიული სია. პარტიულ სიაში პარლამენტის წევრობის კანდიდატთა რაოდენობა არ უნდა იყოს 18-ზე ნაკლები და 30 -ზე მეტი.
საარჩევნო სუბიექტმა პარტიული სია უსკოს თავმჯდომარეს უნდა წარუდგინოს არჩევნების დღემდე არაუგვიანეს 30-დღისა (1 ოქტომბერი).
პარტიულ სიაში შეიძლება შეყვანილ იქნეს მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში წარდგენილი კანდიდატი. ასეთ შემთხვევაში პარტიულ სიაში მიეთითება, რომ კანდიდატი წარდგენილია მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში.
√  დაუშვებელია ერთი და იმავე პირის შეყვანა სხვადასხვა პარტიულ სიაში.
პარტიული სიის ყოველ ოთხეულში ერთი პირი მაინც უნდა იყოს განსხვავებული სქესის წარმომადგენელი.  თუ პარტიულ სიაში არ არის დაცული დადგენილ სქესთა შორის ბალანსი, საარჩევნო სუბიექტს უბრუნდება სია და ხარვეზის აღმოსაფხვრელად ეძლევა 3 დღის ვადა. თუ ხარვეზი არ აღმოიფხვრა, პარტიული სია რეგისტრაციაში არ გატარდება (უმაღლესი საბჭოს არჩევნების შესახებ კანონი, 76² მუხლი, მე-2 პუნქტი).
√  პარტიულ სიას თან უნდა ერთვოდეს:
• უმაღლესი საბჭოს  წევრობის თითოეული კანდიდატის მიერ შევსებული და ხელმოწერილი სააღრიცხვო ბარათი;
• უფლების ჩამორთმევის შესახებ ცნობა;
• საქართველოს მოქალაქის პირადობის მოწმობის ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტის ფოტოასლი;
• ფოტოსურათი.
√  უფლების ჩამორთმევის შესახებ ცნობას გასცემს საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტო.
√  უმაღლესი საბჭოს 2020 წლის არჩევნებში წევრად არჩეული პირი ვალდებულია, შესაბამისი კენჭისყრის დღიდან 7 დღის ვადაში გაიაროს ნარკოლოგიური შემოწმება უსკოს მიერ განსაზღვრულ ნარკოლოგიური შემოწმების ჩატარების უფლების მქონე დაწესებულებაში და ამავე ვადაში წარუდგინოს ნარკოლოგიური შემოწმების შესახებ ცნობა იმ საარჩევნო კომისიას, სადაც გატარდა იგი უმაღლესი საბჭოს წევრობის კანდიდატად საარჩევნო რეგისტრაციაში.
პარტიულ სიაში მითითებული უნდა იყოს კანდიდატის:
გვარი, სახელი;
დაბადების თარიღი (რიცხვი, თვე, წელი);
მისამართი (რეგისტრაციის ადგილის მიხედვით);
საქართველოს მოქალაქის პირადი ნომერი;
სამუშაო ადგილი (დაწესებულების, ორგანიზაციის, საწარმოს და ა. შ. დასახელება);
თანამდებობა (თუ უმუშევარია, მიეთითება „უმუშევარი“);
პარტიულობა (თუ უპარტიოა, მიეთითება „უპარტიო“);
მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში წარდგენის შემთხვევაში − ამ ოლქის დასახელება და ნომერი.
√   საარჩევნო ბლოკის მიერ წარდგენილ პარტიულ სიაში უმაღლესი საბჭოს  წევრობის ყოველ კანდიდატს უნდა მიეთითოს მისი წარმდგენი პოლიტიკური  პარტიის სახელწოდება ან/და მისი შემოკლებული დასახელება.
იხილეთ პარტიული სიის ფორმა:
უმაღლესი საბჭოს წევრობის კანდიდატის მიერ შევსებულ სააღრიცხვო ბარათში უნდა აღინიშნოს:
ა) სახელი, გვარი;
ბ) დაბადების თარიღი (რიცხვი, თვე, წელი);
გ) სქესი;
დ) მისამართი (რეგისტრაციის ადგილის მიხედვით);
ე) საქართველოს მოქალაქის პირადი ნომერი;
ვ) სამუშაო ადგილი (დაწესებულების, ორგანიზაციის, საწარმოს და ა.შ. დასახელება);
ზ) თანამდებობა (თუ უმუშევარია, აღინიშნება „უმუშევარი“);
თ) პარტიულობა (თუ უპარტიოა, აღინიშნება „უპარტიო“);
ი) საქართველოში არანაკლებ 5  წლის ცხოვრების ფაქტი;
კ) მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში წარდგენის შემთხვევაში − ამ ოლქის დასახელება და ნომერი;
ლ) თანხმობა, კენჭი იყაროს მოცემული პარტიული სიით ან/და კენჭი იყაროს ამ მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში;
მ) ბოლო არჩევნებით აჭარის უმაღლესი საბჭოს წევრად ყოფნის ფაქტი;
ნ) ხელმოწერა და ხელმოწერის თარიღი.
იხილეთ სააღრიცხვო ბარათის ფორმა
თუ პარტიულ სიაში შეყვანილი კანდიდატი იმავდროულად წარდგენილია მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში, სააღრიცხვო ბარათი, საქართველოს მოქალაქის პირადობის მოწმობის ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტის ფოტოასლი და ფოტოსურათი  წარდგენილი უნდა იქნეს 2-2 ეგზემპლარად,  უფლების ჩამორთმევის შესახებ ცნობა 1 ეგზემპლარად.

The Rules for Nominating Party Lists
The Law of Autonomous Republic of Adjara “The Law of Elections of the Autonomous Republic of Adjara” –defines the rules for nominating party lists for independently participating parties and election blocs.
Every party and election bloc have a right to nominate their respective party lists. Party lists must include, at the very least, 18 to, no more than, 30 potential members of the Supreme Council.
A given election subject must present its party list to the Chairperson of the Supreme Election Commission (SEC) of Adjara, no later than 30 days before Election Day (1st of October).
Party lists may include candidates for the majoritarian electoral districts. In such cases, the presenters are obligated to indicate the specific majoritarian election district.
√ It is prohibited to have the same person on several party lists.
1 in 4 members of a given party list must include a member of different sex. If the abovementioned balance is no observed, the party list is returned to election subject and is given 3 days to correct the mistake. And if the mistake is not fixed even after the correction deadline, the party list will not be registered (Paragraph 2 of Article 761 of the Law of elections of the autonomous republic of Adjara).
Attached to the party list must be:
• Each potential member of the Parliament’s filled in and signed registry card;
• Notice about the deprivation of a right,
• A photocopy of the national ID of a citizen of Georgia or passport of a citizen of Georgia;
• Photograph.
√ Notice about the deprivation of right is issued by the Legal Entity of Public Law - Service Agency of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
√ A person elected as a Member of Supreme Council, in the 2020 Supreme Council Election, is obligated to have a drug test. The abovementioned procedure must take place 7 days after the polling, at a facility of the SEC’s choosing, and the notice of completion must be delivered to the commission of his or her initial registration as SC candidate.
The party-list must include the candidate’s:
• Surname, name;
• Date of birth (day, month, year);
• Address (in accordance with the place of registration);
• National ID number of a citizen of Georgia;
• Place of employment (name of the organization, factory, and so forth);
• Position (if unemployed, please, indicate “unemployed”);
• Party membership (if he or she is nonpartisan, please, indicate “nonpartisan”);
• If nominated in the majoritarian electoral district – Number of the district in question.
√ The candidates presented by the party blocs must indicate their respective party names and/or the abbreviated names of thereof.
View the Party List Form
The registry card, filled by the candidate of the Parliament of Georgia, must include:
1. Surname, name;
2. Date of birth (day, month, year);
3. Sex
4. Address (in accordance with the place of registration);
5. National ID number of a citizen of Georgia;
6. Place of employment (name of the organization, factory, and so forth);
7. Position (if unemployed, please, indicate “unemployed”);
8. Party membership (if he or she is nonpartisan, please, indicate “nonpartisan”);
9. If nominated in the majoritarian electoral district – the name and number of the district in question.
10. Consent to participating in the election via either the party list or as a majoritarian candidate.
11. Evidence of being a Member of Parliament (MP) in the last elections;
12. Signature and the date of signature.
View Registry Card Form
If a member of the party list is, also, simultaneously a majoritarian candidate then he or she must present two copies of the registry card, two photocopies of the national ID of a citizen of Georgia or passport of a citizen of Georgia, whereas only one copy of the notice about the deprivation of right will suffice.